Buna ziua , am un baiat cu varsta 2.7 ani.

sandameleca
Mesaje: 3
Membru din: Joi 16 Iul, 2020 10:33 am

Buna ziua , am un baiat cu varsta 2.7 ani.

Mesaj de sandameleca »

Buna ziua , am un baiat cu varsta 2.7 ani.
El este foarte nervos si agitat. Cand ceva nui convine face isterie si poate arunca cu ce are la indemana. Afara cand se joaca cu alti copii si unul din ei ii poate lua jucaria ,el se duce si o zmulge fara sa zica ceva iar cateodata ii loveste.
Am fost la consultatie la un neurolog. Acolo ia facut un test cu un aparat la cap unde s-a aratat ca copilul are tensiune la cap si mi-a indicat un tratament cu vreo 5 medicamente. Nu sunt sigura ca acest tratament ar trebui urmarit. Eu cred ca el este prea mic pentru a consuma toate medicamentele prescrise.
As dori sa aflu parerea dvs, domnul doctor.
Mersi anticipat!!

Andrei.Bunduchi
Mesaje: 70
Membru din: Mie 15 Iul, 2020 11:57 am

Re: Buna ziua , am un baiat cu varsta 2.7 ani.

Mesaj de Andrei.Bunduchi »

Buna ziua.Copilul din descrierea dvs este perfect sanatos si nu necesita nici un fel de tratament medicamentos.
Daca comportamentul este unul agresiv in raport cu alti copii sau maturi si duce la agresare si fizica urmate de traume (cazuri care se repeta frecvent) se recomanda consultatia initiala a psiholgului si apoi a neurologului.

pascaruandreea
Mesaje: 2
Membru din: Joi 16 Iul, 2020 9:31 am

Re: Buna ziua , am un baiat cu varsta 2.7 ani.

Mesaj de pascaruandreea »

Eu vazusem intr-un video a unui psiholog ca crizele de isterie la aceasta varsta sunt des intilnite. Daca am acorda mai multa atentie copilului aceste crizele de isterie cu timpul vor disparea. Ea a mai recomandat la aceasta varsta sa fim in preajma copilului pentru a preintampina situatiile in care copilul va lovi pe cineva.
Cred ca toti parintii trec prin asemenea faze, si daca considerati ca nu este normal un astfel de comportament, ar fi bine sa discutati cu un psiholog pentru copii care sa evalueze situatia corect! :)

Scrie răspuns